Apple zarabia coraz więcej na Makintoszach…. czy warto kupić Minimaca?

Wielu uważa, że to smartfony napędzają zyski Apple, nikt nie wspomina o komputerach osobistych, które mają w tym niemały udział. Sprzedaż Makintoszów wzrosła o 21% w porównaniu do poprzedniego kwartału. To chyba o czymś świadczy, prawda? Dyrektor generalny Techonomy – David Kirkpatrick – mówi wprost o potencjale tego rynku, którego ludzie zdają się nie doceniać, a na którym Apple może się umocnić jeszcze bardziej.

Rynek komputerów osobistych nadal jest ogromy, liczony w setkach milionów urządzeń rok do roku. Są one dość drogie i sprzedawane z naliczeniem wysokich marż. Kirkpatrick twierdzi, że Apple może w przyszłości zgarnąć jeszcze większy kawałek tego tortu.

5041555772_533c2edc60_z

Sam zastanawiam się nad kupnem komputera Apple, jednak jestem sceptyczny co do relacji cena/jakość… na ten temat rozmawiałem z Kolegą Krystianem Juskowiakiem często komentującym na osworld.pl…. oto co mi napisał Kolega:

Hej – koszta są do zaakceptowania. Wystarczy po prostu nie rzucać się na nowe Macbooki Air i spółkę, choć prawdę mówiąc gdy porówna się cenowo i jakościowo zwykłe ultrabooki, to też w cenie Maca Air się taniej nie dostanie (stosunek ceny do jakości). Ale nikt nie każe rzucać się na nowości – fajny Mac Mini a jeszcze używka do tego, może być wyrwany w cenie zwykłego PC.

Co do ceny OS X, to raczej nie będzie to 400-600 zł, do niedawna Apple sprzedawało OS X na płytkach w cenie okolicy 60zł (max 120). Teraz kiedy wydają nowe wersje darmowe to pudełek już nie ma, bo system za darmo można ściągnąć z App Store.

Także system takiej ceny nie ma, ale no niestety zgodnie z prawdą – sprzęt od Apple jest droższy. Niemniej spójrz proszę na to, że sprzęt jest za to złożony bardzo optymalnie i wprost pod system (OS X jest krojony pod sprzęty Apple, przez co działa tak fajnie, Windows to sklejka tony różnych podzespołów i driverów). Zatem sprzęt jest droższy, ale jest zoptymalizowany. Ba – nawet Apple sam pisze implementacje OpenGL do swoich sprzętów (może nie najlepsze pod słońcem, ale to oni zajmują się tym aby ich sprzęty działały dobrze z systemem).

Polecam zatem – nie jest to może cudo świata, ale jest to system z którego Linux pod względem jakości rynkowej mógłby się sporo nauczyć. Dla mnie to po prostu okrzepnięty Linux. Cenowo droższy, ale system jest dobrze zoptymalizowany ze sprzętem, czasem gry muszą być optymalizowane pod OS X bo nie ma takiej samowolki sprzętowej jak na PC, na OS X da się wygodniej pracować bo choć w PL nadal jako platforma firmowego softu jest nadal często ignorowany, tak jest na niego więcej softu.

Nie wiem, czy poleciłbym OS X zatwardziałemu użytkownikowi Windows, bo to jednak wygląda i działa inaczej. Ale jeśli ktoś szuka tego, jaki powinien być Linux w okrzepniętej formie – to OS X jak najbardziej.

2377292268_e0f3af60d1_z

No właśnie – dla mnie – milosnika systemów operacyjnych innych niż Windows i linuksiarza od ponad 10 lat wydaje się to fajną alternatywą.

A czy Wy macie coś do dodania odnośnie produktów Apple?