Co ten człowiek pije? Gorzkie kakao autora.

Jak ty to robisz, że masz tle energii po pracy na pisanie blogów? Co ty człowieku pijesz? Takie pytanie zadano mi już kilkukrotnie. Co piję? Gorzkie kakao i już wam piszę dlaczego.

250px-Cacao-pod-k4636-14

Owoce i ziarna kakaowca.

Kiedyś, co wiedzą dawni czytelnicy, wypijałem kawę za kawą, efektem czego chodziłem wiecznie przemęczony i wypompowany, nie mówiąc o  tym, że powodowało to nieustanne rozdrażnienie, mimo pozornego uczucia, że jestem zajęty, nie przekładało się to na realną efektywność pracy.

Pewnego dnia, po prostu z dnia na dzień przestałem pić kawę i poza sytuacjami wyjątkowymi, jak długa jazda samochodem, prawie jej nie pijam – myślę, że gdyby policzyć średnią roczną wyszłaby może jedna słaba kawa tygodniowo, albo i na dwa tygodnie.

Teraz jednak zaczynam zawsze poranek gorzkim kakao. Dlaczego? Gorzkie kakao także delikatnie pobudza, jednak sam rytuał wypicia czegoś ciepłego, psychologicznie przypominający dawną poranna kawę dużo daje. Kiedy smak kakao trochę mi już spowszednieje robię taki patent, że mieszam je w proporcji 1:1 z rozpuszczalną inką, nabiera wtedy delikatniejszego, odrobinę kawowego posmaku.

Kakao zawiera mnóstwo substancji odżywczych, tłuszczy oraz dużo magnezu, tak potrzebnego człowiekowi pracującemu intelektualnie – może to mnie tak pcha do przodu? Kto wie? Kakao doskonale wpływa na układ krwionośny, zwłaszcza u osoby, która pracuje siedząc…

Kupuję gorzkie kakao w dwóch wariantach najpopularniejszych na naszym rynku. Kakao odtłuszczone, nieco tańsze, jaśniejsze i o słabszym smaku – idealne do zmieszania z inką oraz kakao z 10% tłuszczu. Za te drugie płacę od kilkudzięsięciu groszy do złotówki drożej i jest go mniej w opakowaniu, ale nie jest to i tak duży wydatek w porównaniu do dobrej kawy.

Kto wie? Może i Tobie uda się zamienić hektolitry wypijanej kawy na coś zdrowszego?

P.S. Więcej na ten temat było na moim głównym blogu oszczędnościowym: http://oszczedzanie.info.pl/blog/kawa-bezkofeinowa/